14. května 2011

Pátek třináctého.

Všimli jste si, že je dnes pátek a ještě k tomu třináctý? Kdekdo z nás se pokřižuje, uflusne kolem sebe, zalamentuje nad smůlou, do níž(1) dneska zabředne. Ale – přemýšlel někdy někdo nad tím, proč právě dnes? Proč ne dvanáctého či čtrnáctého?
Šel jsem po tom(2) a prodávám, jak jsem zkopíroval! Výše zmínění trpí paraskavedekatriafobií, tedy speciální formou(3) fobie z čísla 13 zvané triskaidekafobie. (Ještě pár vět a bude to tu jak na Fobiofestu.) A tato fobie(4) má základ ve žranici na Velký pátek, kdy při Poslední večeři bylo třináct hostí a tím třináctým byl Jidáš. Nikde ale není řečeno, že by se rozpočítávali, takže je pravděpodobné, že na něj prostě ukázali prstem a řekli: „Kumi na tatu!“(5) a bylo vymalováno.
Protože se ale nedochoval ani kousek účtenky za tu večeři, je věrohodným základem pověry(6) pátek 13. října 1307(7), kdy hráblo Filipu IV. Sličnému(8) a začal likvidovat řád templářů(9). Kdejaký rytíř od té doby(10) má zkažený den a vlastně celý víkend. Rytíři(11) to mají těžké.
V duchu Futurumu(12) ale dlužno dodat, že smůlu dnes budou mít leda ti, kteří se sem nekouknou. A co smůlu… chybět jim to bude!
Jo, a přesně před jedním stem let přelít Jan Kašpar z Pardubic do Chuchle(13).

(1) jakože dolů, v opač. př. „do výš“
(2) Wikipedia = wi – ano (kreol.), kipe – poskytovat (svahil.), dia – diák; tedy něco jako „jo, půjč si ten diák“
(3) for – vtip (ostrav.), ma! – sotva (it.)
(4) model škodovky mezi folicií a octovií
(5) třináctej! (svahilština byla druhým úředním jazykem)
(6) předvěra / Věra / pověra (a ne věra!)
(7) přesně 655 let před narozením mé sestry
(8) sleech – bahno, nee – původním jménem
(9) template – předloha, hřeblo
(10) 8329 pátků třináctého
(11) z it. ritiro – stažení
(12) Fututuzemák
(13) v sobotu, třináctého.


Žádné komentáře:

Okomentovat