13. dubna 2012

Jak to všechno bylo

Dnešní den a letošní rok jsou významnými jak pro skotskou vesnici Scone (1), tak pro současné impérium v Cupertinu. Stačilo tak málo a vše by dnes bylo jinak.
Dnes je to totiž neuvěřitelných 1150 let (2), co ve čtvrtek 13. dubna 862 skonal neznámo kde (3) i proč Donald I. (5), poslední čtyři roky svého života po svém bratru Kennethu I. král Piktů (6), obývajících království Alby (8). 
Všeobecně známá kronika králů Alby (9) hovoří o vzniku zákonů Aed Find (10), které jsou však ztraceny, ale už i laická (11) veřejnost tuší, že se vztahovaly k církvi. Poznámka o Fortevoitu (12) jako místě jejich vzniku, jakož i o místě Kennethova úmrtí naznačují, že se jednalo o centrum království, ještě než se jím stalo Scone.
Je mně jasné, že opakovat zde tyto notoricky známé skutečnosti je házením perel sviním či hrachu na zeď (13), fakta jsou fakta a látka ze základní školy uvízla v naší paměti víc než je zdrávo.
Podstatné totiž je, že krátce před svou smrtí se Donald I. přiznal ke svému vlastnímu jménu (14), ale stíhán stařeckou demencí (tehdy běžně kolem 50. roku) nadiktoval na matrice své Mac (15) jinam než jeho matka a než na chybu přišel, zbytek vlastního jména zase zapomněl. Zemřel tedy jako MacDonald (16). Jeho potomci při výroční hostině 23. července 1940 (17) otevřeli v místě oslavy (18) první článek řetězce, prodávajícího housky s rozemletými vnitřnostmi. Jedním z jeho pozdějších bezděčných produktů byl i McJob (19), a tím se dostáváme k té vedlejší větě prvního souvětí prvního odstavce. Jakýsi bosák (20) Steve Jobs si jméno, resp. image tohoto produktu bral příliš osobně, a protože v jednoduchosti sebe viděl budoucnost světa, oddělil oba termíny mezerou a na světě byl první Mc (21). O všem, co se dělo dál, ale někdy příště.

(1) scone – buchtička (angl.), něco jako náš Buchtín
(2) slovy jedentisícstopadesát let
(3) asi v Cinnbelachoir (4)
(4) Cin bella – krásná Cin (it.), choir – zločin (ir.); nějaké krásné Cin se asi něco stalo… a na tom místě vznikla vesnice
(5) * 812, dnes by tedy oslavil 1200. narozeniny
(6) strůjci orientačního systému Pictogramos (7)
(7) picto – obrázek, grammos – gramofony (lat.), předchůdce karuselu
(8) domácky Albert
(9) Alby Kings Chronicle
(10) Aed byl syn Eochaida Mac Echdach, potomka Domnalla Brecca v hlavní linii Cenélů a Gabráinů, to dá rozum, ne?!
(11) laiko – čas (litev.)
(12) forte – silný, voiture – auto (fr.); tahač
(13) The Wall, Pink Floyd, premiéra 14. července 1982
(14) vlastní jm. Domnall MacAilpin
(15) mac – gumák (angl.)
(16) zkr. McDonald, pohřbený na ostrůvku Iona v souostrůvčí Vnitřní Hybridy
(17) 100. výročí dne, kdy roku 1840 britský parlament Zákonem Unie zřídil Provincii Kanada
(18) o události zpívá Frank Zappa ve slavné San Ber'dino (koncert v Hammersmith Odeon, 1978)
(19) nepřitažlivá, mizerně placená činnost bez vyhlídek do budoucna
(20) „To be boss,“ žargon v oděvním průmyslu
(21) čti Mek (leden 1984).


Psáno pro Futurum.cz.

Tady je vidět, co bylo dřív.

Žádné komentáře:

Okomentovat