23. září 2011

Technická vymoženost

Na tenhle termín jsme už dávno zapomněli: technická vymoženost. Dříve jí bylo cokoli – rádio, televize, auto, lednička, anténa, telefon… zkrátka kdeco, co jsme si kde technického vymohli, na prodavači, na rodičích, na době. 
(Vymoženost není vždy jen technická; citové se říká vydírání, sexuální pak znásilnění. Na druhou stranu, beze vší pejorativity by náš praotec Adam býval by měl naši pramáti Evu považovat za svou vymožennost, ano, se dvěma n, neb to tehdy byla panna, to on přece z panny učinil paní. Panna přišla o n, zatímco panic ani o ň.)  
Technickou vymožeností současnosti je bezesporu možnost platit mobilem. Dosud se platilo penězi, zbožím a službou, teď k prostředkům směny přibyly mobily. Chvályhodná iniciativa, je jich mezi lidstvem již tolik, že mobilně platit má větší smysl než platit jak debil za mobil.  
Ale nabízí se otázka, jakou nominální hodnotu ten který mobil má. Je nasnadě, že ty chytré jsou více kryty zlatem (některé i diamanty), ty hloupější jsou běžným oběživem, a staré odřené křápy jsou drobné, které necháváme číšníkovi jako tuzér (paradoxně třeba Bošky, jejichž prapraprapraděd Robert Bosch se přesně před 150 lety narodil).   
Jak to už kdysi řekl Horatius: „Mobily mohou sloužit nebo rozkazovat.“

Praktická mobilenka z nabídky Schreitoefle s kapsičkou na simkarty:

Žádné komentáře:

Okomentovat